Vánoční tip: Iridium Communications

Ještě nevíte co pod stromeček? Co třeba akcie Iridium Communications?

Iridium Communications je společnost provozující satelitní síť a zajišťující hlasovou a datovou komunikaci mezi jakýmikoli místy na světě. Název firmy je odvozen od chemického prvku iridium, protože v raných fázích projektu se počítalo se 77 satelity obíhající zeměkouli, což mělo být metaforou pro 77 elektronů obíhajících kolem jádra tohoto vzácného prvku. Současný systém 66 satelitů je unikátní v tom, že spolehlivě pokrývá celý povrch Země včetně polů a oceánů, což konkurenční Globalstar ani Intelsat nenabízí. Iridium si dokonce už prošlo jedním krachem, ale díky pomoci soukromých investorů se znovu dokázalo postavit na nohy. V posledních letech se celý byznys značně stabilizoval a aktuální P/E ratio kolem 8,5 vypovídá o opravdu svůdném ocenění této komunikační společnosti.

Exkurz do historie

Satelitní komunikace Iridium byl původně projekt společnosti Motorola, která poskytla technologické i finanční zázemí. Služba byla spuštěna v listopadu 1998, kdy slavnostně tehdejší viceprezident USA Al Gore uskutečnil první hovor. Krátce poté, v srpnu 1999, se však společnost dostala do finančních problémů především kvůli nesouladu vize s realitou – satelitní komunikaci provázely technické nedostatky a poptávka po telefonech také nebyla tak žhavá, jak se původně očekávalo. Podstatnou příčinou neúspěchu byl i neschopný management, který produkt nedokázal prodat, ale přistupoval k němu spíše vědecky. Celý projekt byl na pokraji zkázy, ale v roce 2001 byl na poslední chvíli oživen skupinou soukromých investorů, kteří aktiva Iridia odkoupili za 25 miliard dolarů, přestože majetek společnosti byl odhadován jen na pouhých 6 miliard. V roce 2009 pak vznikla za pomoci investiční banky Greenhill & Co. společnost Iridium Communications Inc., jejíž akcie vstoupily na burzovní trh Nasdaq s tickerem IRDM.

Nejvíce se mi na celém příběhu líbí, jak se projekt dokázal prokousat všemi problémy a dotáhnout to až na Nasdaq. Paradoxem je, že všechny ty problémy, které stály na cestě za úspěchem, Iridium neskutečně posílily a dostaly ho na pozici, kde už neexistují žádné přímé hrozby. Bariéry vstupu do odvětví jsou dnes téměř nevyčíslitelné a díky patentům, technologiím a kontaktům, kterými Iridium disponuje, je dnes možné levně spravovat a inovovat stávající satelitní síť. Modernizovaný systém nazývaný Iridium NEXT má být spuštěn v letech 2015-2017. Zdá se, že počáteční miliardové investice se začínají vracet.

Čísla

Analytický konsensus pro zisk na akcii v roce 2013 hovoří o 74 centech, v příštím roce to má být už centů 90. Byznys Iridia je solidně diverzifikovaný, přibližně pětina celkových tržeb plyne z vládních výdajů (USA). Z posledního povýsledkového reportu vyplývá, že počet odběratelů se ve 3Q současného fiskálního roku meziročně zvýšil na 655 000 z loňských 595 000. Nárůst uživatelské základy se pozitivně promítl do tržeb z poskytovaných služeb (používání sítě), které v posledním čtvrtletí dosáhly 75 % z tržeb celkových. Zbylých 25 % tvoří tržby z prodeje vybavení (satelitních telefonů), jejichž podíl klesá. Účetní hodnota akcie se pohybuje kolem 12 dolarů na akcii. Z rovahy vyplývá, že hospodaření je i zdravě napákované – fin. páka 2,4.

Aireon

Iridium momentálně spolupracuje s NAV Canada na projektu satelitního sledování letadel nazvaného Aireon, který je prvním svého druhu a měl by zvýšit bezpečnost letecké dopravy a snížit náklady aerolinií. Glenn Tongue z Deerhaven Capital se domnívá, že samotný Aireon má pro akcionáře Iridia hodnotu 4 dolarů na jednu akcii. Podle jeho propočtů by se akcie Iridia mohly pohybovat nad třiceti dolary do tří let v případě naplnění růstového potenciálu tohoto projektu.

Závěr a doporučení

Z výše uvedeného shrnutí, podrobnějšího researche a zvážení všech dostupných informací jsem dospěl k jednoznačnému závěru a tím je zařazení akcií společnosti Iridium Communications do portfolia jakožto rizikovější investice s velkým potenciálem zhodnocení v následujícím roce. Cíluji na cenu 8 dolarů, i když připouštím, že ji v případě nových pozitivních zpráv navýším. Rizika spatřuji v dlouhodobém horizontu, kdy by po globální konsolidaci mobilních operátorů a rozšíření mobilních sítí po celém světě mohlo dojít ke vzniku konkurence, která by současný byznys Iridia pohřbila. To je ale daleká budoucnost a nyní bych Iridium přirovnal k ovocnému stromu, který vyrostl, přečkal všechny sucha a mrazíky a právě začíná plodit.