Podhodnocený Microsoft?

Mnohým lidem se při pohledu na světový technologický sektor může zdát, že Microsoft v porovnání s konkurencí během posledního desetiletí značně zestárl a patří takříkajíc do starého železa. Na výsluní se dostaly dynamické firmy jako Apple, Samsung nebo Google, na jejichž akce technologický kolos nestíhá přesvědčivě reagovat. Události letošního roku spolu s úsilím uplynulých let však můžou Microsoft probudit z dlouhodobé letargie. Reakce akcií na nedávno zveřejněná hospodářská čísla za první fiskální kvartál letošního roku amerického giganta napovídá, že se blýská na lepší časy. Investoři byly pozitivně překvapeni, když zisk na akcii dosáhl 62 centů namísto odhadovaných 54.

Stabilita a ocenění

Silnou stránku a důvodem, proč si Microsoft může dovolit uvedení pár neúspěšných produktů je především značná diverzifikace a setrvačnost jeho jádrového byznysu. Neúspěch tabletu Surface je tedy například jednoduše vykompenzován prodeji nenahraditelných kancelářských aplikací MS Office, herních konzolí Xbox nebo operačního systému Windows. Softwarový gigant také pravidelně vyplácí a navyšuje dividendu. Naposledy tak učinil 17. září, kdy kromě zvýšení kvartální dividendy o 22 % na 28 centů na akcii oznámil buyback v objemu 40 miliard dolarů. Tyto faktory spolu s rekordně nízkým P/E ratiem nedávají akciím příliš prostoru k pohybu směrem dolů.

Nový lídr a restruktualizace

Událostí roku je bezesporu konec Steva Ballmera téměř po 14 letech ve funkci CEO. Ten koncem srpna prohlásil, že chce ze své pozice do 12 měsíců odejít. Akcie poté povyskočily o 9 %, což reflektuje oblibu této osobnosti v investorské obci. I když si nemyslím, že byl Ballmer špatným šéfem, jeho kritici mu vyčítají nepružné reakce společnosti na přechod uživatelů z desktopových na mobilní zařízení. Za vedení Ballmera letos v červenci započaly rozsáhlé restruktualizační procesy, které by měly Microsoft více zefektivnit a sjednotit. V současnosti zvláštní komise vybírá vhodné kandidáty na nového lídra.

Členem této komise je mimochodem i zakladatel Bill Gates, který podle některých významých akcionářů blokuje závádění zásadních změn. Gates má nyní zhruba 4,5 % podíl ve společnosti a každý rok prodává zhruba 80 milionů akcií. Pokud bude tímto tempem v prodejích pokračovat, nebude mít do roku 2018 žádný podíl.

Někteří akcionáři si právě přejí mít v nejvyšší funkci odborníka na restruktualizace firem, jako je například bývalý CEO automobilky Ford Allan Mullaly nebo ředitel firmy Computer Sciences Mike Lawrie. Častokrát se jako o možném nástupci Ballmera hovoří o někdejším šéfovi Nokie Stephenu Elopovi, což bych já osobně nepovažoval jako nejlepší volbu.

Příležitost jménem Windows Phone a koupě mobilní divize Nokie

Jako velkou příležitost Microsoftu shledávám možnost úspěchu na trhu se smartphony. Ačkoli technologický gigant poněkud zaspal rozmach mobilních zařízení, věřím, že není vše ztraceno. V září Microsoft oznámil koupi hlavní divize mobilních telefonů finské Nokie za 5,4 miliardy eur a poslední statistiky ukazují, že mobilnímu operačnímu systému Windows Phone se začíná dařit. Tržní podíl Windows Phone se v EU vyšplhal meziročně téměř na dvojnásobek, tedy na 10 %. Microsoft také usilovně jedná o spolupráci s tchajwanským výrobcem smartphonů HTC, aby začal prodávat svá zařízení vedle Androidu i s operačním Windows Phone. Přestože jsem zarytý iPhonista, tak když mi kamarád nedávno ukazoval novou Nokii s operačním systémem Windows Phone, tak se mi připadala daleko atraktivnější a nadčasovější než nové HTC s Androidem, co má můj táta.

Underperformace benchmarku

Při pohledu na graf níže je patrné, že akcie Microsoftu v posledních deseti letech underperformovaly americké indexy a mají tedy co dohánět.

Závěr a doporučení

Závěrem bych chtěl říci, že při komplexním zvážení všech fundamentů se mi jeví Microsoft momentálně jako podhodnocený. Těm, kteří už nějakou pozici ve svém portfoliu mají bych doporučil akcie držet a při poklesech dle vlastního uvážení akumulovat. A těm, kteří  akcie Microsoftu nemají bych doporučil zvážit jejich nákup i při současných cenách, protože shledávám v horizontu 6ti měsíců až 5ti let výrazný potenciál ke zhodnocení akcií s omezenými riziky. Microsoft sice trochu zaspal přesun uživatelů na mobilní platformy, ale věřím, že s novým kormidelníkem má šanci chytnout opět vítr do plachet.